ריבית בנק ישראל וריבית הפריים – איך הן משפיעה עליי?

בנק ישראל הודיע השבוע (11/2018) על העלאת הריבית לאחר מספר שנים של ריבית כמעט אפסית. העליה של 0.15% מביאה את ריבית בנק ישראל לגובה של 0.25% (נכון ל-29/11/2018).
אז איך משפיע עלינו השינוי בריבית בנק ישראל ומה זו בכלל הריבית הזו?

מהי ריבית בנק ישראל?

ריבית היא מחיר הכסף.

כשאנחנו לוקחים הלוואה מהבנק, אנו משלמים לבנק עבור הזכות להשתמש באופן זמני בכסף שלו. כל זמן שאנחנו משתמשים בכסף של הבנק, אנחנו משלמים לו ריבית על יתרת הכסף שלו שעדיין אצלנו. אפשר להתייחס לזה כמו אל שכירות – אנחנו שוכרים מהבנק את הכסף ומשלמים דמי שכירות על השימוש (שהם הריבית) ובסוף התקופה או במהלכה עלינו להחזיר לבנק את הנכס שלו במלואו (סכום הכסף שלווינו).

כדי שלבנק יהיה כסף להלוות לנו את הסכום הדרוש לנו, הוא זקוק לכסף בעצמו. הבנק משתמש בכספים שקיימים בפקדונות ובעו”ש של לקוחותיו על מנת להלוות אותם ללקוחות אחרים, וגם לווה כספים מבנק ישראל. 

(דרך אגב, הבנק לא נדרש להחזיק בכל הסכום אותו הוא מלווה לכם, אבל זה כבר למאמר אחר)

וכמו בכל הלוואה, גם כשהבנק שלנו לווה כספים מבנק ישראל, הוא משלם ריבית, ולריבית הזו קוראים ריבית בנק ישראל.

אז איך זה עובד:

✦ בנק ישראל מלווה כספים לבנק המסחרי בריבית בנק ישראל (נכון ל-29/11/2018 היא 0.25%)
✦ הבנק המסחרי מגדיר ריבית בסיסית שנקראת פריים, שהיא ריבית בנק ישראל ועוד 1.50%, כלומר גובה ריבית הפריים היא 1.75% נכון ל-29/11/2018.
✦ כשהבנק המסחרי מלווה לנו כספים, אחד המסלולים שאנו יכולים לבחור הוא מסלול מבוסס פריים, למשל פריים+2% (בדרך כלל תראו P+2.0%).

בנק ישראל באמצעות הועדה המוניטרית מחליט שמונה פעמים בשנה על גובה הריבית.

בכל פעם שמתקבלת החלטה על שינוי בגובה ריבית בנק ישראל, תשתנה באופן אוטומטי גם ריבית הפריים וגם הריבית שאנו משלמים על ההלוואה שלקחנו במסלול פריים. ישנם גם מסלולי ריבית אחרים שאינם מושפעים ישירות מריבית הפריים – ריבית קבועה, צמוד  מט”ח ועוד.

למה בנק ישראל משנה את הריבית?

חוק בנק ישראל מגדיר לבנק ישראל מספר תפקידים, שהמרכזי מביניהם הוא שמירה על יציבות המחירים בארץ.

יציבות מחירים מוגדרת כאינפלציה שנתית של 1% עד 3%. אינפלציה היא מצב של עליית מחירים במשק. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מודדת את המחירים של מוצרים שונים ומפרסמת מדי חודש את מדד המחירים לצרכן ואת שיעור השינוי במדד. השינוי השנתי במדד הוא האינפלציה (או דפלציה אם המחירים יורדים).

מאחר והמטרה של בנק ישראל היא לשמור על עליית מחירים של בין 1% ל-3% בשנה, הבנק מפעיל כלים שונים כדי להגיע לטווח הזה של עליית מחירים. 

הכלי העיקרי בו בנק ישראל משתמש על מנת להשפיע על עליית המחירים הוא הריבית.

כאשר הריבית במשק נמוכה – מחיר הכסף הוא זול, אנשים לוקחים יותר הלוואות צרכניות ומשתמשים בהן לצריכה וגם יותר אנשים פותחים עסקים חדשים או משקיעים בעסק שלהם – מה שמוביל לעליית מחירים. הפקדונות הבנקאיים אינם אטרקטיבים בגלל הריביות הנמוכות, ולכן אנשים משתמשים בכסף שלהם (קונים בכיף) או לחלופין משקיעים באפיקים פחות סולידיים ונותנים דחיפה לשוק ההון.

כאשר הריבית במשק גבוהה – מחיר הכסף יקר יותר, פחות עסקים לוקחים הלוואות כדי להשקיע בעסק והצריכה האישית מצטמצמת (אנשים לוקחים פחות הלוואות צרכניות ומעדיפים להוציא פחות ולחסוך). שני הגורמים האלה מביאים לירידת מחירים.

בשנים האחרונות היתה בישראל אינפלציה שלילית או אפסית, ונכון ל-11/2018 הגיעה סוף סוף האינפלציה בישראל ליעד התחתון שהציב בנק ישראל של 1% שנתי. מסיבה זו ומסיבות נוספת, החליטו בבנק ישראל להעלות את הריבית. מאז האינפלציה נבלמה ואינה מגיעה ליעד השנתי.

איך זה משפיע עלינו?

ריבית בנק ישראל משפיעה גם על הלוואות רגילות, גם על המינוס וגם על המשכנתא.

הריבית עדיין נמוכה מאוד גם אחרי ההעלאה ולכן ההשפעה של העלאת הריבית כרגע על ההלוואות שלנו היא מאוד קטנה. מדובר בתוספת של שקלים בודדים עד עשרות שקלים בחודש, תלוי בגובה ההלוואה, בריבית עליה ובמועד הפירעון.

לדוגמה – על כל 100,000 ש”ח של הלוואה ל-10 שנים בריבית של פריים + 2%, נשלם עוד 7 שקלים לחודש.

אז אם בתוך המשכנתא שלנו יש לנו מסלול של פריים + 2% עם יתרת הלוואה של 300,000 ש”ח, נשלם עוד 21 שקלים בחודש (7 שקלים לכל 100,000 כפול 3).

אבל אם בעוד כמה שנים תגיע ריבית בנק ישראל ל-2.0%, אז כבר הריבית הכוללת שלנו תהיה 5.5% (ריבית בנק ישראל 2% + מרווח פריים 1.5% + מרווח בנקאי 2%) והפער בין מה שאנחנו משלמים היום לבין ההחזר החודשי העתידי שנצטרך לשלם יהיה כבר 275 שקלים כל חודש (שהם 3,300 ש”ח לשנה) ואלו כבר סכומים משמעותיים.

דוגמה

בטבלה מוצגת הלוואה של 100,000 ש”ח בריבית של פריים + 2%.
✿ בעמודה 1 נבחין בין כמה תקופות, בכל תקופה ריבית אחרת של בנק ישראל (עמודה 2).
✿ בעמודה 3 נראה את ריבית הפריים, שהיא ריבית בנק ישראל ועוד 1.5%
✿ בעמודה 4 נראה את הריבית הסופית שאנו משלמים לבנק כתלות בריבית הפריים
✿ בשלושת העמודות האחרונות נראה את גובה ההחזר החודשי כתלות בגובה הריבית ומספר השנים שיש לנו עד לסיום ההלוואה.

מה עכשיו?

עדכון 11/2019: הצפי הוא שבחודשים הקרובים בנק ישראל יוריד בחזרה את הריבית, לרמתה הקודמת (0.1%) או אפילו לאפס. העולם נמצא במגמה של הורדת ריביות. בארה”ב הבנק המרכזי מוריד את הריבית, באירופה וביפן יש כבר חודשים רבים ריבית שלילית. אירופה עצמה בהאטה כלכלית, והכלכלנים צופים שגם ארה”ב תיכנס למיתון. האינפלציה בישראל לא מגיעה ליעד בנק ישראל (1%-3%), היא נמוכה מ-1%. בעולם כזה, אין לבנק ישראל יכול להעלות ריבית.

אבל זכרו שזה לא לתמיד. ישנן שנים בעשור האחרון בהן הריבית היתה בסביבות 3.5%-4%, גם אם המחזור הכלכלי עכשיו נמצא בנקודה נמוכה, והריביות נמוכות, בעוד מספר שנים ייתכן והריביות יחזרו לעלות.

וככל שגובה ההלוואות שלכם גדול יותר, כך תרגישו את השינוי בצורה משמעותית יותר ויכול להיות שתתקשו בהחזר החודשי. 

✿ סיימו את החודש באיזון
✿ סגרו את המינוס
✿ החזירו הלוואות וחובות
✿ החחילו לחסוך

בהצלחה!
מירה רוזנפלד

אל תפספסו אף מדריך!

הירשמו לרשימת התפוצה וקבלו טיפים, הדרכות ועדכונים לניהול הכספים שלכם

נעים להכיר!

נעים מאוד, אני מירה רוזנפלד, יועצת כלכלית לעצמאים ולמשפחות. אני מלמדת הבנה וניתוח של נתונים כלכליים, חשיבה אסטרטגית לטווח ארוך והתנהגות כלכלית נכונה ביום-יום במטרה לעזור לאנשים להגיע להישגים מצוינים ולממש את הפוטנציאל שלהם. אני מאמינה במצוינות ובדוגמה אישית ולכן את הדברים שאני מלמדת – אני גם עושה בעצמי.
אני יודעת שהתעסקות עם כסף ומספרים יכולה להיות מרתיעה, ולפעמים גם מפחידה ובדיוק בשביל זה אני פה, לעזור להתמודד עם התחושות ולצבור הצלחות ושינוי הרגלים.

יש לי ניסיון של מעל עשר שנים בתחום הניהול הפיננסי, תכנון כלכלי ותמחור. אני בוגרת תואר ראשון בכלכלה וניהול בהצטיינות יתרה מהטכניון ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב בהתמחות שיווק ואסטרטגיה. בנוסף התמחיתי באימון כלכלי, בייעוץ לעסקים קטנים, בייעוץ לכלכלת המשפחה ובתכנון פיננסי אישי. עוד פרטים מעניינים עליי

קובץ אקסל לניהול תקציב הוצאות ביתי

אקסל לרישום הוצאות הוא אחד הכלים הפיננסיים החזקים ביותר שיעזרו לך לחיות בפלוס, לשמור על מסגרת התקציב, ולהבין לאן הולך הכסף שלך.

אחרי מילוי הטופס הקובץ ישלח אליך במייל

הידע שלי
בתיבת המייל שלך