ויזואליות והעסק העצמאי – תמונות, צבעים, גופנים וכלים להכנת תמונות שיווקיות לעסק

חלק מהשיווק של העסק מבוסס על נראות. אתר אינטרנט מקצועי, תמונות טובות, בחירת צבעים. בדרך כלל ניעזר באנשי מקצוע, אבל יש דברים שאנחנו יכולים לעשות בעצמנו (אם אנחנו אוהבים את זה ואם יש לנו זמן פנוי).

אז איך מכינים תמונה לפייסבוק ולאתר האינטרנט של העסק? במאמר הבא אני משתפת בכלים איתם אני משתמשת להכנת התמונות שלי. השלב הראשון הוא צילום תמונה או בחירת תמונה ממאגר תמונות, לאחר מכן מעצבים את התמונה – מוסיפים לה אלמנטים, צורות  וטקסט עם תשומת לב לצבעוניות של התמונה בעיצוב האלמנטים.

תמונות

לצרכים השיווקים שלנו אפשר להשתמש בתמונות שלנו, תמונות אוירה הקשורות לעסק שלנו, או תמונות אסוציאציה. יש כמה אפשרויות עיקריות להשגת תמונות לעסק:

(1) תמונות שצילמנו בעצמנו
(2) תמונות ממאגרי תמונות (חינמיים או בתשלום)
(3) תמונות שצילם עבורנו איש מקצוע (תמונות שלנו או תמונות אוירה)

צילום תמונות

אנחנו יכולים לצלם בעצמנו תמונות אסוציאציה ותמונות אוירה של העסק. כדאי מאוד לצלם על רקע יפה. אני רכשתי כמה רקעים מהממים ייעודיים לצילום תמונות באלי-אקספרס ובארץ אצל יעל יניב ואיריס בן שושן. למעט הרקעים, אני משתמשת בצילום בפריטים ואביזרים שיש לי בבית ומסדרת אותם כך שהצבעים ישתלבו היטב.

אפשר לצלם עם מצלמה טובה, ואפשר גם לצלם ולערוך תמונות נהדרות דרך הפלאפון.  צירפתי כאן כמה דוגמאות שאני צילמתי (ותמונה אחת של מאחוריי הקלעים) לשימוש בדף הפייסבוק ובבלוג:

צילום תמונות - פנקס אריה מונח על מחברת ירוקה
לב מטבעות על רקע ורוד
צילום תמונות - לב מטבעות ורוד
דפדפת, פתק צהוב וצדפים על רקע עץ בהיר
צילום תמונות עצמי - דפדפת ועטים עם צדפים לקישוט
צילום מקרוב של שעור מעורר ולידו פרחים
צילום תמונות - שעון מעורר: התמונה שפורסמה בבלוג
תמונה של מצלמה מצלמת שעון מעורר על הרצפה
צילום תמונות - שעון מעורר: מאחורי הקלעים

תמונות סטוק

ישנם מספר מאגרים של תמונות סטוק, חלקם בחינם (עם או בלי מתן קרדיט) וחלקם בתשלום. בכל מקרה תמיד לפני שימוש בתמונה שלא אתם צילמתם חשוב לבדוק את תנאי הרישיון ולהשתמש רק בתמונות המותרות לשימוש במסחרי (ולהקפיד על מתן קרדיט במידה וצריך).

המאגרים שאני משתמשת בהם:

  • Freepik – תמונות רבות ללא תשלום (תמורת מתן קרדיט). ניתן גם לרכוש מנוי בתשלום ממש לא גבוה עם מבחר תמונות גדול יותר, וללא מתן קרדיט (אני רוכשת בכל בלאקפריידי מנוי שנתי במבצע של 40 יורו).
  • Depositphotos – מאגר מוצלח מאוד של תמונות בתשלום. יש מדי פעם מבצעים של 100 תמונות ב-100 דולר לכל החיים (או ב-50 דולר לעיתים רחוקות יותר).
  • Pixabay – מאגר תמונות חינמי (יש לבדוק רישיון שימוש ומתן קרדיט).
דובדבנים בקערה ורודה
תמונה חינמית מ-Pixabay: דובדבנים בקערה ורודה

כלים להתאמת צבעים

לפעמים נרצה להתאים את האלמנטים שסובבים את התמונה (כיתוב על התמונה או עיצוב עמוד האינטרנט) לצבעוניות של התמונה ואז תעזור אם תהיה לנו פלטת צבעים כמו כאן:

תמונה של ורד ורוד על רקע ירוק ולידו 5 צבעים מרכזיים

יש כמה דרכים להגדיר צבע דיגיטלי:

  • RGB הדרך המוכרת – כמות צבע של אדום, ירוק וכחול. כל צבע מקבל מספר מ-0 ועד 255. כאשר כולם 0 – הצבע הוא שחור. כאשר כולם 255 – הצבע הוא לבן.
  • HEX – רצף של 6 ספרות/אותיות המגדיר צבע מסויים.
  • HSL – שילוב של גוון Hue, רוויה Saturation (הוספת אפור) ובהירות Luminance (הוספת לבן/שחור). זוהי בעצם דרך אחרת ונוחה יותר לייצג את RGB.
  • HSB/HSV – דומה מאוד ל-HSL, רק כאן יש לנו Brightness (וגם הרוויה מעט שונה).
אני משתמשת במחשב בכלי מאוד נוח של color picker. זהו בעצם דוגם צבע, אני מצביעה עם העכבר על נקודה כלשהי במסך המחשב ומיד מקבלת את הגדרת הצבע. יש גם תוספי color picker לכרום, אבל הכלי בו אני משתמשת יכול לדגום צבע מכל חלון ובכל רגע בקלות ובמהירות. הכלי הוא חלק מתוכנה מאוד שימושית ומומלצת בשם Apowersoft Screen Capture Pro.
כאן דגמתי את התמונה שנמצאת ממש כאן בעמוד מעל הטקסט

לאחר הדגימה מתקבל המסך הבא המציג את הצבע שנדגם והגדרתו ב-RGB, ב-HEX ו-HSV.

הוצאת צבעים מתוך תמונה

באתר https://coolors.co נוכל להעלות תמונה ולחלץ מתוכה את הצבעים השולטים בה (צפו בסרטון מתחת לפסקה). לאחר שנגרור את התמונה למסך והיא תיטען, תוצג לנו באופן אוטומטי פלטת צבעים רלוונטית. אפשר ללחוץ על כפתור ה-Auto כדי לחלץ פלטה חדשה ואפשר גם לבחור באופן ידני את הצבע הרצוי. לאחר שנלחץ על OK נקבל את פלטת הצבעים ואת הקוד של כל צבע. הממשק של Coolors מאפשר לנו לשחק עם הגוונים והצבעים עד שנמצא את הגוון המושלם:

צבעים דומים וגוונים

ב͏אתר https://www.colorhexa.com נוכל להכניס קוד צבע ולקבל מידע מקיף ביותר על הצבע שבחרנו: צבעים משלימים, רצף גוונים והמון וואריציות:

גוונים שונים של צבע ורדרד מתוך אתר ColorHexa
גוונים שונים של צבע ורדרד מתוך אתר ColorHexa

עיצוב תמונות

עיצוב תמונות אונליין

שני אתרים פופלרים לעיצוב תמונות הם Canva ו-Crello שמאפשרים עיצוב תמונות בחינם (יש גם פיצ’רים בתשלום, אבל ממש לא צריך אותם). אחרי שעיצבנו את התמונות אפשר להוריד אותן למחשב או לשתף לרשתות החברתיות.

Canva

ל-Canva אפשר להעלות תמונות שלנו, להוסיף צורות, להוסיף טקסט, לשלוט בצבע, במיקום ובגודל של התמונות והאלמנטים וגם להשתמש בעיצובים מוכנים. כדאי מאוד להגדיר את Canva לשפה העברית ואז יש שלל גופנים עבריים להשתמש בהם.
קנבה נוחה מאוד לשימוש ויש בה המון מסגרות לתמונות שמאפשרות לנו לשחק עם העיצוב.
צילום מסך של עיצוב תמונה באתר Canva
עיצוב תמונה באתר Canva

Crello

אתר Crello דומה מאוד ל-Canva, בעיניי היתרון שלו הוא שאפשר להעלות גופנים משלכם (עבריים או לועזיים) גם במנוי החינמי. אני משתמשת באתר Crello עבור חלק גדול מהתמונות שאני מעצבת מאחר ויש ברשותי גופנים שרכשתי.
צילום מסך של עיצוב תמונה באתר Crello
עיצוב תמונה באתר Crello

מס’ הבדלים בולטים בין הגרסאות החינמיות של קנבה וקרלו

(נכון ל-12/2019)

תכונות ופיצרים
קנבה
קרלו
העלאת גופנים
X (רק בתשלום)
V
הורדת תמונות עם רקע שקוף
X (רק בתשלום)
V
כפתורי יישור ביחס לדף
V נוח מאוד
X
קולאז’ תמונות מובנה
V נוח מאוד
X

תוכנות עריכה במחשב

במחשב ניתן לעצב ולערוך תמונות ב-Powerpoint, ב-Snagit Editor המעולה (בתשלום) ובתוכנות מתקדמות יותר (כמו Lightroom ו-Ilustrator של Adobe, גם הן תוכנות בתשלום).

העלאת תמונות לפייסבוק

כשמעלים תמונה עם טקסט עליה לדף פייסבוק עסקי, חשוב לפני ההעלאה לבדוק את התמונה בכלי הבדיקה של פייסבוק. פייסבוק מעניש תמונות בהן הטקסט תופס את רוב התמונה והחשיפה שלהן תהיה נמוכה יותר.

לוחצים על כפתור Upload או גוררים אליו תמונה, מחכים מספר שניות ומקבלים את התוצאה.
כך זה נראה כאשר התמונה מקבלת אישור:

סוגי תמונות

האם אתם מבחינים בהבדל בין שתי התמונות הבאות? התמונה הימנית היא מסוג png ובה הטקסט ברור יותר מאשר בתמונה השמאלית שהיא מסוג jpg. שתי התמונות הועלו לאתר הזה וכווצו כדי שהאתר ייטען מהר יותר. כאשר מכווצים קבצי jpg שיש בהם טקסט, הטקסט יוצא קצת מטושטש.

כאן תוכלו לקרוא הסבר מפורט על ההבדלים בין שני סוגי הקבצים (באנגלית).

בתוכנת העריכה אפשר לבחור את סוג הקובץ בו תישמר התמונה – אם יש לכם טקסט או גרפיקה בתמונה, שמרו אותה כקובץ png. אם זו תמונה שהיא רק צילום – עדיף לשמור אותה כ-jpg.

כיווץ תמונות באתר וורדפרס

כדי שאתר האינטרנט יטען מהר (והגולשים לא ינטשו בזמן שהם מחכים שהדף יטען) כדאי שמשקל התמונות באתר יהיה כמה שיותר קטן (בלי לפגוע באיכות התמונה). דרך מאוד נוחה לעשות זאת היא להשתמש בתוסף כיווץ תמונות.

אני משתמשת בתוסף Shortpixel שהוא מעולה ומאוד נוח לשימוש. הכיווץ יכול לקרות באופן אוטומטי ברגע שאתם מעלים את התמונה לאתר, או שאתם יכולים לבחור מתי ואילו תמונות לכווץ.

כיווץ תמונות עם התוסף Shortpixel

גופנים

גופנים מאפשרים לנו להוסיף עוד עניין לתמונות. הגופן הוא קובץ שאפשר להתקין במחשב ואז להשתמש בו בכל התוכנות שלנו. יש גופנים שמגיעים עם מערכת ההפעלה, ואפשר גם להוריד גופנים נוספים למחשב ולהשתמש בהם בעיצובים שלנו ובמסמכים שלנו (בהתאם לרישיון השימוש). 

Google Fonts

Google Fonts הוא אתר מטעם גוגל בו אפשר להוריד למחשב בחינם אינסוף גופנים באנגלית, וגם לא מעט גופנים נהדרים בעברית. מומלץ מאוד.  המערכת איתה אני עורכת את אתר האינטרנט הזה גם משתמשת בגופנים של גוגל.

אפשר לבחור בתפריט הצדדי באתר שפה “עברית” וכך לראות רק את הגופנים בעברית ואז לשנות את הטקסט והגודל כדי לראות איך נראה כל גופן.

תצוגה של גופנים עבריים באתר Google Fonts

גופנים עבריים בתשלום

יש בארץ מספר חברות עיצוב שמוכרות גופנים עבריים בתשלום (פונטביט, מאסטרפונט, אאא ועוד) המיועדים בעיקר לאנשי מקצוע בתחום העיצוב (ולי – אבל אני קיבלתי את הגופנים במתנה מאחי).

תצוגה של מספר מילים בגופנים עבריים שונים

מאחלת לך עיצוב קל ויצירתי

מקווה שעזרתי לעשות לך סדר בנושא הזה של עיצוב תמונות ולהקל על ביצוע תפקיד המעצב הגרפי בעסק העצמאי שלך.
שיהיה עיצוב נעים ובהצלחה!
מירה רוזנפלד

הי! אני מירה

יועצת עסקית. זה הבלוג שלי ובו אני חולקת מדריכים ורעיונות שיאפשרו לך לממש את מלוא הפוטנציאל שלך ושל העסק שלך. קריאה מועילה!

תמונה של מירה רוזנפלד על רקע תל אביב

פינת השאלה

האנונימית

יש לך שאלה עסקית שלא נעים לך לשאול? זה המקום לשאול כל שאלה – קטנה כגדולה, טפשית או מורכבת – ואענה עליה כמיטב יכולתי בפינה חדשה בבלוג.

אפשר (אבל לא חייבים) להשאיר מייל כדי שאעדכן אותך בעת פרסום התשובה. בכל מקרה לא אפרסם את המייל שלך בפומבי ♥

יעוץ עסקי

6 פגישות ב-1,500 ₪

לפרטים על ייעוץ עסקי איתי:

המדריכים שבעלי עסקים הכי מתעניינים בהם:

מאמרים אחרונים:

ייעוץ עסקי ראשוני

שיחה טלפונית של 30 ד'

לתיאום:

תוכן עניינים

אני מלווה בעלי ובעלות עסקים מתחום הכושר והתנועה להגדלת העסק באמצעות שיווק מבוסס תוכן ושיפור הרווחיות. לייעוץ אישי שלחו לי הודעה בוואטסאפ או כאן בטופס:

בהצלחה מעומק הלב!
♥ מירה רוזנפלד

אל תפספסו אף מדריך!

הירשמו לרשימת התפוצה וקבלו טיפים והדרכות לניהול העסק שלכם

נעים להכיר!

נעים מאוד, אני מירה רוזנפלד, יועצת עסקית וכלכלית לעצמאים. אני מלמדת חשיבה אסטרטגית לטווח ארוך, שיווק אותנטי ונעים באמצעות תוכן והבנה וניתוח של נתונים כלכליים, במטרה לעזור לעצמאים להגיע להישגים מצויינים ולממש את הפוטנציאל שלהם. אני מאמינה במצויינות ובדוגמה אישית ולכן את הדברים שאני מלמדת – אני גם עושה בעצמי.

אני משווקת באמצעות תכנים במגוון פלטפורמות (פייסבוק, בלוג, ניוזלטר ויוטיוב), מנהלת את הכסף שלי ותמיד חושבת קדימה, איך לעשות יותר, איך להצליח יותר ואיך לעזור יותר לקהילה שלי.

יש לי ניסיון של מעל עשר שנים בתחום הניהול הפיננסי, תכנון כלכלי ואסטרטגיות תמחור. אני בוגרת תואר ראשון בכלכלה וניהול מהטכניון בהצטיינות יתרה ותואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת תל אביב בהתמחות שיווק ואסטרטגיה. בנוסף התמחיתי בייעוץ עסקי,באימון אישי ובתכנון פיננסי אישי. עוד עליי

אקסל לניהול תקציב הוצאות

לעסק

אקסל לרישום הוצאות הוא אחד הכלים הפיננסיים החזקים ביותר שיעזרו לנהל את העסק שלך ולהגיע לרווחיות גבוהה יותר.

אחרי מילוי הטופס הקובץ ישלח אליך במייל